Opiekun medyczny to stosunkowo nowy zawód, który powstał w 2007 roku z inicjatywy Ministra Zdrowia w związku z rosnącym trendem starzenia się społeczeństw i związanym z tym zapotrzebowaniem na osoby opiekujące się ludźmi starszymi, chorymi i niesamodzielnymi. Do zadań opiekuna medycznego należy pomaganie takim osobom w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb życiowych, a także rozpoznawanie i pomoc w rozwiązywaniu ich problemów.
Predyspozycje i umiejętności opiekuna medycznego
Opiekun medyczny w naszym kraju działa w obrębie systemu opieki zdrowotnej, dlatego też powinien posiadać szereg różnorodnych cech i kwalifikacji niezbędnych dla radzenia sobie z rozmaitymi wyzwaniami stojącymi przed pracownikiem służby zdrowia. Powinien on więc na starcie przejawiać zainteresowania pedagogiczne i psychologiczne oraz cechować się wrażliwością, życzliwością i zdolnością do empatii. Istotnymi zaletami będą także spostrzegawczość i zdolność szybkiego reagowania na pojawiające się problemy, a także rozwaga i opanowanie w trudnych sytuacjach.
Jeżeli chodzi o kwalifikacje, jakie można nabyć podczas 3 semestrów (1,5 roku) nauki w bezpłatnym studium medycznym w Białymstoku na kierunku opiekun medyczny, to obejmują one:
- rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej,
- pomoc w zaspokajaniu potrzeb o charakterze bio-psycho-społecznym,
- asystowanie pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych,
- dezynfekcja narzędzi do zabiegów,
- współpraca z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia opieki nad osobą niesamodzielną.
Opiekun medyczny jest najbardziej uniwersalnym spośród wszystkich zawodów medycznych, umożliwiając pracę w różnorodnych placówkach, takich jak: ośrodki rehabilitacyjne, zakłady opiekuńcze, szpitale, sanatoria czy inne placówki opieki zdrowotnej. Tego typu zawód można także wykonywać za granicą, gdzie jest duży popyt na usługi opiekuńcze.